Golden Retriever Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Golden Retriever Türleri ve Özellikleri

Golden Retriever, fazlasıyla bilinen bir köpek cinsidir. Aslında avda vurulan kuşları bulup getirmek amacıyla kullanılırlardı. Ayrıca en sık rastlanan evcil köpeklerindendir. Hoşgörülü ve baş etmesi kolaydır. Sahiplerinden de çok fazla beklentileri olmaz. Düzenli bir şekilde yemek verildiği, egzersiz yaptırıldığı ve veteriner kontrolüne götürüldüğü sürece başka bir ihtiyacı olmayacaktır. Golden Retriever'lar genellikle insanlarla ve diğer köpeklerle iyi anlaşırlar. Tipik olarak korktuklarında havlarlar ama arkadaş canlısı olmaları iyi birer bekçi köpeği olmalarını engeller. Golden Retriever'lar özellikle insanlarla iyi anlaştıkları ve sosyal oldukları için tercih edilirler. Bu sebepten dolayı sıklıkla rehber köpek olarak eğitilirler. Sabırlıdırlar ve çocuklarla iyi anlaşan bir köpek ırkıdır. Bebek bakıcılığı dahi yapabilirler. Görme engellilere de yardımcı köpek olarak verilen bir ırktır. Ayrıca en zeki köpekler sıralamasında Alman çoban köpeğinin 1. Seçildiği testlerde 4. Sırayı almıştır. Hareketli, uysal, iyi huylu, duygulu ve sevimli bir köpektir cinsidir. Çocuklara, hatta bebeklere karşı çok sabırlı ve naziktir. Sağlam ve güçlü, koku alma duyusu gelişmiştir. Bataklıkta avlanabilir. Avı bulur ve getirir. Toprakta ve suda gayet iyi çalışır. İyi huylu olduğu için insana eşlik eden köpek olarak da değerlidir ve aile hayatına uyumludur.

Bu cins muhtemelen 19. Yüzyılın ortalarında İngiltere'yi ziyaret eden bir Rus sirkine mensup türü bilinmeyen altın tüylü köpeklerin Bloodhound ile çifleştirilmesiyle geliştirilmiştir.

Golden Retriever'lar her şeye büyük bir tutkuyla yaklaşırlar ve tam anlamıyla "çok" köpektirler: "çok tüy, çok enerji, çok yemek ve çok sevgi. ". Bu nedenle formda ve sağlıklı kalmasını istiyorsanız, Golden Retriever'ınızın yemeğini kendisinin ayarlamasını beklememeli, siz yemek miktarını kontrol etmelisiniz. Golden Retriever'lar sevgi dolu, uslu ve zeki köpeklerdir. Kolaylıkla eğitilirler ve çocuklarla iken güvenilir ve naziktirler. Sadık, kendine güvenen, tatlı ve sahibini memnun etmeye hevesli bir ırktır. Aktif, güvenilir ve mükemmel bir aile köpeğidir. Golden Retriever itaat etmeye hazır yapısı nedeniyle itaat eğitimi onlarla çok keyifli geçer. Diğer hayvanlar dahil herkesle dost canlısı olduğundan ondan koruma görevi beklenmemelidir. Saldırganlık göstermemelerine rağmen Golden Retriever'lar gelen yabancıya havlayarak haber vererek iyi bekçilik edebilirler. İtaat yarışmalarında büyük başarı kazanmıştır.

İnsanlardan izole edildiğinde ya da uzun süre sevdiklerinden ayrı kaldığında yaramazlık yapmaya başlar. Hareketli ve ilgi isteyen köpeklerdir. Bu cinsin söz dinleme becerisi efsanevidir ve her zaman sizin güvenilir, çalışkan, mutlu dostlarınız olarak kalacaklardır. Sakinlikleri ve her işi yapmaya yönelik heyecanları Golden Retriver'ların genelde asistan köpekler olarak tercih edilmelerine sebep olmaktadır. Sevgi dolu ve sabırlıdırlar, bazen küçük bebekler için ekstra gözetim gerekebilir. Oyun oynamaya düşkündürler ve diğer ev hayvanlarına karşı toleranslıdırlar. Sosyal insanlar için iyi bir seçim olabilse de alerjik, titiz kişilerle ve küçük apartman dairelerinde yaşamaya uygun değildirler. Herkesin dostu olan Golden Retriever'lar adanmış ve uyumlu bir aile dostu olarak bilinirler. Aynı zamanda sportif bir köpek olan bu cins, geniş alanlarda koşacağı bir güne her zaman ihtiyaç duyar. Aktif karakterini ve güçlü fiziğini göz ardı etmek problem yaratabilir ve her gün fiziksel ve zihinsel eksersize ihtiyaç duyar. Fazlasıyla heyecanlı ve hareketli olan Golden Retriever'ların merakları eğitimlerini biraz zorlaştırabilse de sahibini memnun etmeye ve öğrenmeye yatkındırlar. Özellikle kap gel türü oyunlardan zevk alırlar ve ağızlarında bir şey taşımaktan hoşlanırlar.

Golden Retriever'lar her gün egsersiz yapmaya ve insanlarla birlikte olmaya ihtiyaç duyar. Golden Retriever'ın zihni ve vücudu için zorlu uyum dersleri, aktif oyunlar ve kap gel seansları her gün yapabileceğiniz iyi birer egsersiz çeşidi olabilir. Her ne kadar dışarıda yaşayabilecekse de çok sosyal bir köpek olması nedeniyle ailesinin yanında yaşamaktan daha memnun kalacaktır. Tüyleri parlaklığını yitirmez ancak haftada birkaç defa fırçalanması gerekmektedir.

Köpek cinsleri arasında en ciddi uğraşların ardından üretilmiş bir cins olan Golden Retriever, aynı zamanda hakkında en fazla dökümantasyona sahip olan köpek cinslerindendir. Bu cinsin üretiminden sorumlu kişi İngiltere'nin İskoçya sınırındaki Tweed Nehri'nin kuzeyinde yaşayan Lord Tweedmouth olarak bilinmektedir. 1800'lerin ortalarında artan köpek yetiştiriciliği sırasında, sıkı bitki örtüsünün içinde yaşayabilecek, soğuk suya karşı dayanıklı, güçlü yüzücü olan uyumlu köpekler yetiştirmek revaçtaydı. Lord Tweedmouth da sarı dalgalı tüylü bir retriever olan Nous ile bir Tweed Water Spaniel olan Belle'yi çiftleştirerek dört tane yavru elde etti. Yavrular yüksek alanlarda yaşamaya uygun kuş köpekleri olmaya çok uygundular.

Yavruların başka siyah retriever, Tweed Spaniel, Setter ve Bloodhound'larla çapraz çiftleştirilmelerinin ardından Golden Retriever cinsi ortaya çıktı. Golden Retriever önceleri düz tüylü Retrieverlar'ın sarı renklisi olarak kabul görürken, 1912 yılında Sarı-Golden-Retriever ismiyle ayrı bir cins olarak kabul gördü. Bu köpeklerin Amerika kıtasına Lord Tweedmouth'un oğulları tarafından 1900'lerde getirildikleri düşünülmektedir ancak American Kennel Club bu cinsi ancak 1927'de bir cins olarak kayıtlarına kabul etti. Önceleri yalnızca avlanma becerileri sebebi ile değer verilen ve özenle üretilen Golden Retriever'lar ancak sonraları ev ve gösteri hayvanı olarak beslenmeye başlanmıştır. Tanınmasının ardından da popülaritesi hızla artan Golden Retriever, halen Amerika'daki en popüler ırklardandır.

Golden Retriever Yorumları

soru

Yaren

02 Haziran 2024 Pazar

erkek yetişkin golden retriever safkan cins köpek nereden alınır acil söyler misiniz

Cevap yaz
cevap

Admin

02 Haziran 2024 Pazar

Merhaba Yaren Bey,

Safkan bir Golden Retriever yetişkin köpek bulmak için aşağıdaki yöntemleri değerlendirebilirsiniz:

1. Köpek Barınakları ve Kurtarma Organizasyonları: İlk olarak yerel köpek barınakları ve kurtarma organizasyonlarına başvurabilirsiniz. Bazen safkan Golden Retriever'lar burada yeni bir yuva bekliyor olabilir.
2. Yetkili Yetiştiriciler: İnternette veya veteriner kliniklerinde yetkili ve lisanslı köpek yetiştiricilerini araştırabilirsiniz. Yetiştiricinin referanslarını kontrol etmek önemlidir.
3. Köpek Kulüpleri ve Dernekler: Golden Retriever köpek kulüpleri veya dernekleriyle iletişime geçerek yetişkin köpekler hakkında bilgi alabilirsiniz.
4. Veteriner Klinikleri: Veteriner klinikleri bazen yetişkin köpekler için yeni sahipler arayabilir, bu nedenle yakınınızdaki veteriner kliniklerine başvurabilirsiniz.

Umarım aradığınız köpeği en kısa zamanda bulabilirsiniz.

Sevgiler,

soru

Nur

06 Nisan 2024 Cumartesi

nerden yavru golden kopek alabilirim cok isteyorum

Cevap yaz
cevap

Admin

06 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba Nur,

Yavru golden köpek sahiplenmek için öncelikle yerel barınakları ve hayvan kurtarma derneklerini ziyaret edebilirsin. Ayrıca, güvenilir ve etik çalışan köpek yetiştiricilerini araştırarak onlarla iletişime geçebilirsin. Sosyal medya platformlarında ve internet üzerindeki ilan sitelerinde de zaman zaman yavru golden köpek sahiplenme ilanlarına rastlayabilirsin. Ancak dikkatli olmanı ve köpeğin sağlıklı bir ortamda yetiştirildiğinden emin olmanı tavsiye ederim. Umarım en kısa zamanda istediğin sevimli dostu bulabilirsin!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever Fiyatları

Golden Retriever Fiyatları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Satılık Golden Retriever

Satılık Golden Retriever

Golden Retriever Eğitimi Nasıl Yapılır?

Golden Retriever Eğitimi Nasıl Yapılır?

Golden Retriever Bakımı

Golden Retriever Bakımı

Golden Retriever Özel

Golden Retriever Özel

Golden Retriever Kökeni

Golden Retriever Kökeni