Golden Retriever Özellikleri
20 Haziran 2024

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever, sevimli ve uysal yapıda bir köpek ırkıdır. Çocuklarla oldukça iyi anlaşan, nazik ve sabırlıdır. Koku alma duyuları gelişmiş olduğundan, avda kullanılabilirler. İyi huylu olduklarından aile hayatına uyum sağlayabilirler ve insanlara eşlik edebilirler. Hoşgörülü olduklarından, baş edilmesi kolaydır.

Bakım ve Beslenme

Golden Retriever'ların beslenmesinin düzenli olması, egzersizlerinin yaptırılması ve veteriner kontrollerinin aksatılmaması gerekir. Beslenmede kontrolsüz olduklarından, aşırı kilo almaya müsaitlerdir. Diğer köpeklerle bile güzel anlaşırlar. Sabırlı ve iyi huylu olduklarından, görme engelli kişilere eşlik edebilirler. Oldukça zekidirler ve eğitimleri kolaydır. Uzun uğraşlardan sonra üretilen bir köpek olmasına rağmen, hakkında çok fazla bilgi mevcuttur.

Tarihçesi

1800'lü yıllarda İngiltere'de yaşayan Lord Tweedmouth tarafından, dalgalı sarı tüyleri olan Retriever Nous ile kızıl renkte sıkı kıvırcık tüylere sahip olan Tweed Water Spaniel Belle'yi çiftleştirmiş ve bundan dört tane yavru elde etmiştir. Bu köpeklerin başka köpeklerle çapraz olarak çiftleştirilmesinden, Golden Retriever üretilmiştir. Av köpeği olarak üretilmiş olsalar da günümüzde evde bakılan köpeklerin başında gelmektedir. Dişi olan köpekler, erkeklere göre daha az kiloya sahiptir. Bakımları düzgün yapıldığında ortalama olarak 10-12 yıl ömürleri vardır.

Golden Retriever Özellikleri Nelerdir?
  • Sevgi dolu ve zeki olduklarından, eğitimleri kolay olan bir ırktır. Sahibini memnun etmeyi seven, kendine güvenen, sadık köpeklerdir ve aile köpeği olmaya uygundur.
  • Herkese ve diğer hayvanlara karşı dost canlısı olduklarından, koruma görevine uygun değillerdir. Yabancılara karşı hassas oldukları için, bekçilik görevine uygundurlar. Sahiplerine itaat etmeyi severler. İnsanlardan uzak tutulurlarsa, sevgiden mahrum kalırlarsa, buna tepki gösterebilir ve yaramazlık yapabilirler.
  • Sahiplerinin sözünü dinleyen köpekler olup, her zaman güvenilecek ve çalışkan olurlar. Her türlü işi yapmaya hevesli olmaları ve sakinlikleri sebebiyle, asistanlık yapabilirler.
  • Evde olan diğer hayvanlara karşı toleransını kaybetmez, etrafına sabırlı ve sevgi dolu yaklaşır. Çocuklarla sıkılmadan, saatler boyu oynayabilirler. Alerjisi olanlara ve titiz yapıdaki kişilere uygun köpekler değildir. Küçük apartman katlarında bakılmaya uygun değildir.
  • Herkesle dost olan köpekler, ailenin de iyi bir dostu olurlar. Sportif yapılarıyla, gün içinde koşmaya ihtiyaçları vardır. Her zaman aktif olmak isterler. Bu sebeple günlük egzersizlerinin ihmal edilmemesi gerekir. Meraklı oldukları için, eğitim alırken zorlanabilirler. Öğrenmeye meraklı olan Golden Retriever, sahibini memnun etmek için çabalar. Ağızlarında sürekli olarak bir şey taşımayı, atılanı getirmeyi severler.
  • İnsanlarla bir arada olmaya ihtiyaçları vardır. Egzersizleri ihmal edilmemelidir. Özellikle vücut ve zihin uyum çalışmaları yani söz dinleme ve al getir dersleri iyi bir çalışma olacaktır. Tüylerinin parlaklığı için, haftada 1-2 defa fırçalanması uygundur. Sokaklardan ziyade evde aile yanında yaşaması uygundur.

Ekstra Bilgiler

Golden Retriever'lar suyu çok severler ve yüzme konusunda oldukça yeteneklidirler. Ayrıca, terapi köpeği olarak da kullanılabilirler. Bu özellikleri sayesinde, hastanelerde ve huzurevlerinde insanlara moral kaynağı olabilirler. Golden Retriever'lar, sık sık ilgi ve sevgi beklerler ve sosyal ortamlarda mutlu olurlar. Bu nedenle, onları uzun süre yalnız bırakmamak önemlidir.

Golden Retriever Özellikleri Yorumları

soru

köpek sevgisi

26 Nisan 2024 Cuma

ben eve golden retriever almak istiyorum fakat azıcık köpeklerden korkuyorum fakat golden çok sadık arkadaş canlısı olduğunu duydum ama bana annem izin vermiyor ayrıca babamda izin vermiyor napabilirim?

Cevap yaz
cevap

Admin

26 Nisan 2024 Cuma

Aileni ikna etmek için onlara golden retriever cinsinin ne kadar dost canlısı ve sadık olduğunu anlatabilirsin. Ayrıca köpeklerle olan korkunu yenmek için profesyonel yardım almayı düşünebilirsin. Ailenle birlikte bir barınağı ziyaret ederek köpeklerle zaman geçirebilirsiniz, böylece hem senin hem de ailenin köpeklere olan güveni artabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Satılık Golden Retriever

Satılık Golden Retriever

Golden Retriever Resimleri

Golden Retriever Resimleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Golden Retriever Türleri ve Özellikleri

Golden Retriever Türleri ve Özellikleri

Golden Retriever Eğitimi Nasıl Yapılır?

Golden Retriever Eğitimi Nasıl Yapılır?

Golden Retriever Neler Yapar

Golden Retriever Neler Yapar

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever Fiyatları

Golden Retriever Fiyatları