Golden Retriever Eğitimi Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Golden Retriever Eğitimi Nasıl Yapılır?

Golden retriever eğitimi, köpekler, dost canlısı bir ırktır. Bütün canlılarla araları çok iyidir. Çok iyi huylu, zeki, aktif köpeklerdir. En kolay eğitilebilen köpeklerdir. Çünkü çok itaatkâr ve sahibine çok bağlı bir ırktır. Her şekilde sahibini mutlu etmeye çalıştıkları için çok kolay bir şekilde eğitilebilirler.

Golden Retriever Eğitimi

Golden retrieverler, fazlasıyla heyecanlı ve hareketli olduklarından dolayı, eğitimleri sahibini biraz zorlasa da yine de onları memnun etmeye ve öğrenmeye yatkındırlar. Sahibini memnun etmek için uğraşırlar. Attığınız her şeyi size geri getirirler. Her köpek ırkı bunu yapmaz. Diğer köpek ırkları kendisi gidip alıp oynar. Ama golden köpekler, paylaşımcı ırklar olduğu için sahibiyle oynamak isterler. Goldenleri eve getirdiğiniz andan itibaren sevgi iletişiminizi kurmanız gerekir. Çünkü her türlü eğitimin temeli sevgi iletişiminden başlar. Bu nedenle iyi bir eğitim verirken sevgi bağınız kuvvetli olmalıdır. Ayrıca golden köpeklere tuvalet eğitimi verirken de köpek eve ilk girdiği dakikadan itibaren başlanmalıdır. Bunun için eğitime, 3 aylık aldıysanız 3 aylıkken, 5 aylık aldıysanız 5 aylık oldukları zaman başlamanız gerekir. Tuvalet yerini belirlemeniz gerekir. Bir evin içerisinde kafes şeklinde bir kulübe bulundurabilirsiniz. Eğer yer belirlemez ve onu alıştırmazsanız, evin tümü köpeğinizin olmuş olur. Golden köpeklerin aşıları tam değilse ve dışarıya çıkmaları da sakıncalıysa, ilk önce gazete eğitimi vermeniz gerekir. Eğitim için köpeğinizin bulunduğu alanı gazetelerle doldurmalısınız. Daha sonra onları birer birer azaltarak tuvaletini gazeteye yapmasını öğretmiş olursunuz.

Gazete ile olan alışkanlığını öğrendikten sonra, dışarı eğitimi verilmek istenirse, bir hafta boyunca onu en fazla 20 defa dışarı çıkartmalı ve gözünüz sürekli onun üzerinde olmalıdır. Bu durumda alışmaları kolaylaşır ve bu konuda zorluk çekmezsiniz. Çünkü goldenler çok itaatkâr köpeklerdir. Birkaç yıl sonra bir şey demenize gerek kalmadan bir bakışınızdan ne demek istediğinizi anlayacaklardır. İnsanlarla ve diğer canlılarla araları iyi olduğu için, onların yanına gitmek isterler. Bu da sizi verdiğiniz eğitimin tam olmadığını göstermez. Sevgi dolu olduklarından dolayı, karşılarındaki canlıları mutlu etmek istemelerinden dolayıdır.

Golden Retriever Özellikleri Nelerdir?
  • Sevimli görünüşü ve dost canlısı yaklaşımı sayesinde çok popüler bir köpektir.
  • Çok evcildirler, hoşgörülüdürler.
  • Sevgi delisidirler.
  • Çok hareketli, oyuncu ve uysal köpeklerdir.
  • Kötü hava ve çevre şartlarında zorlanmazlar.
  • Koku alma duyuları çok gelişmiştir.
  • Paylaşma ve karşısındaki insanı memnun etme içgüdüsüne sahip olduğundan, attığınız her eşyayı geri getirir.
  • Golden Retriever'lar ortalama 25-35 kilo ağırlığındadırlar.
  • İyi bakıldıkları zaman 10-12 yıl boyunca yaşarlar.
Golden Retriever Bakımı Nasıl Yapılır?

Golden retrieverler, obez olmaya çok yatkın olduklarından dolayı, beslenmelerinde dikkat etmeniz gerekir. Her ırkta olduğu gibi yavruyken yavru mamasıyla büyüdüğünde de büyüklere uygun mamalarla beslenmelidirler. Bunları kullanırken mutlaka ölçülerine dikkat edilmelidir. Çünkü fazla yediklerinde çok çabuk kilo alabilirler. Aldığınız kuru mamalar kaliteli ise başka yiyecekler vermenize gerek kalmayacaktır. Deri ve tüy problemlerine de yatkın oldukları için, temizlik bakımlarına da özen gösterilmesi gerekir. Haftada bir defa düzenli olarak yıkayabilirsiniz. Uzun tüylü oldukları için çok çabuk karışabilir. Bu nedenle tüylerini düzenli bir şekilde fırçalamanız gerekir.

Golden Retriever Eğitimi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Golden Retriever İsimleri

Golden Retriever İsimleri

Golden Retriever Özel

Golden Retriever Özel

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Golden Retriever Neler Yapar

Golden Retriever Neler Yapar

Golden Retriever Bakımı

Golden Retriever Bakımı

Satılık Golden Retriever

Satılık Golden Retriever

Golden Retriever Eğitimi Nasıl Yapılır?

Golden Retriever Eğitimi Nasıl Yapılır?

Golden Retriever Türleri ve Özellikleri

Golden Retriever Türleri ve Özellikleri