goldenretriever.gen.tr https://www.goldenretriever.gen.tr Golden Retriever, Golden Retriever Köpeği tr-TR hourly 1 Copyright 2019, goldenretriever.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Mon, 20 May 2019 00:00:00 +0000 60 Golden Retriever Eğitimi https://www.goldenretriever.gen.tr/golden-retriever-egitimi.html Wed, 05 Dec 2018 07:54:10 +0000 Golden retriever eğitimi, köpekler, dost canlısı bir ırktır. Bütün canlılarla araları çok iyidir. Çok iyi huylu, zeki, aktif köpeklerdir. En kolay eğitilebilen köpeklerdir. Çünkü çok itaatkar ve sahibine çok bağlı bir ır Golden retriever eğitimi, köpekler, dost canlısı bir ırktır. Bütün canlılarla araları çok iyidir. Çok iyi huylu, zeki, aktif köpeklerdir. En kolay eğitilebilen köpeklerdir. Çünkü çok itaatkar ve sahibine çok bağlı bir ırktır. Her şekilde sahibini mutlu etmeye çalıştıkları için çok kolay bir şekilde eğitilebilirler. 

Golden Retriever Eğitimi

Golden retrieverler, fazlasıyla heyecanlı ve hareketli olduklarından dolayı, eğitimleri sahibini biraz zorlasa da yine de onları memnun etmeye ve öğrenmeye yatkındırlar. Sahibini memnun etmek için uğraşırlar. Attığınız her şeyi size geri getirirler. Her köpek ırkı bunu yapmaz. Diğer köpek ırkları kendisi gidip alıp oynar. Ama golden köpekler, paylaşımcı ırklar olduğu için sahibiyle oynamak isterler.  Goldenleri eve getirdiğiniz andan itibaren sevgi iletişiminizi kurmanız gerekir. Çünkü her türlü eğitimin temeli sevgi iletişiminden başlar. Bu nedenle iyi bir eğitim verirken sevgi bağınız kuvvetli olmalıdır. Ayrıca golden köpeklere tuvalet eğitimi verirken de, köpek eve ilk girdiği dakikadan itibaren başlanmalıdır. Bunun için eğitime, 3 aylık aldıysanız 3 aylıkken, 5 aylık aldıysanız 5 aylık oldukları zaman başlamanız gerekir. Tuvalet yerini belirlemeniz gerekir. Bir evin içerisinde kafes şeklinde bir kulübe bulundurabilirsiniz. Eğer yer belirlemez ve onu alıştırmazsanız, evin tümü köpeğinizin olmuş olur. Golden köpeklerin aşıları tam değilse ve dışarıya çıkmaları da sakıncalıysa, ilk önce gazete eğitimi vermeniz gerekir.  Eğitim için köpeğinizin bulunduğu alanı gazetelerle doldurmalısınız. Daha sonra onları birer birer azaltarak tuvaletini gazeteye yapmasını öğretmiş olursunuz. 

Golden Retriever Eğitimi

Gazete ile olan alışkanlığını öğrendikten sonra, dışarı eğitimi verilmek istenirse, bir hafta boyunca onu en fazla 20 defa dışarı çıkartmalı ve gözünüz sürekli onun üzerinde olmalıdır. Bu durumda alışmaları kolaylaşır ve bu konuda zorluk çekmezsiniz. Çünkü goldenler çok itaatkar köpeklerdir. Birkaç yıl sonra  birşey demenize gerek kalmadan bir bakışınızdan ne demek istediğinizi anlayacaklardır. İnsanlarla ve diğer canlılarla araları iyi olduğu için, onların yanına gitmek isterler. Bu da sizi verdiğiniz eğitimin tam olmadığını göstermez. Sevgi dolu olduklarından dolayı, karşılarındaki canlıları mutlu etmek istemelerinden dolayıdır. 

Golden Retriever Özellikleri
 • Sevimli görünüşü ve dost canlısı yaklaşımı sayesinde çok popüler bir köpektir. 
 • Çok evcildirler, hoşgörülüdürler. 
 • Sevgi delisidirler.
 • Çok hareketli, oyuncu ve uysal köpeklerdir.
 • Kötü hava ve çevre şartlarında zorlanmazlar. 
 • Koku alma duyuları çok gelişmiştir.
 • Paylaşma ve karşısındaki insanı memnun etme içgüdüsüne sahip olduğundan, attığınız her eşyayı geri getirir. 
 • Golden Retriever’lar ortalama 25-35 kilo ağırlığındadırlar.
 • İyi bakıldıkları zaman 10-12 yıl boyunca yaşarlar. 
Golden Retriever Bakımı 

Golden retrieverler, obez olmaya çok yatkın olduklarından dolayı, beslenmelerinde dikkat etmeniz gerekir. Her ırkta olduğu gibi yavruyken yavru mamasıyla büyüdüğünde de büyüklere uygun mamalarla beslenmelidirler. Bunları kullanırken mutlaka ölçülerine dikkat edilmelidir. Çünkü fazla yediklerinde çok çabuk kilo alabilirler. Aldığınız kuru mamalar kaliteli ise başka yiyecekler vermenize gerek kalmayacaktır. Deri ve tüy problemlerine de yatkın oldukları için, temizlik bakımlarına da özen gösterilmesi gerekir. Haftada bir defa düzenli olarak yıkayabilirsiniz. Uzun tüylü oldukları için çok çabuk karışabilir. Bu nedenle tüylerini düzenli bir şekilde fırçalamanız gerekir.
]]> Golden Retriever Bakımı https://www.goldenretriever.gen.tr/golden-retriever-bakimi.html Wed, 05 Dec 2018 08:59:29 +0000 Golden Retriever bakımı, goldenler her şeye büyük bir tutkuyla yaklaşan, çok tüylü, çok enerjili, sevgi dolu ve çok yemek yiyen köpeklerdir. Yaklaşık 450 köpek ırkı arasında zekalarıyla 3. sıraya oturmuş olmal Golden Retriever bakımı, goldenler her şeye büyük bir tutkuyla yaklaşan, çok tüylü, çok enerjili, sevgi dolu ve çok yemek yiyen köpeklerdir. Yaklaşık 450 köpek ırkı arasında zekalarıyla 3. sıraya oturmuş olmaları onların ne kadar zeki olduğunu gösterebilir. Eğitime yatkın olmaları, çocuklarla iyi geçinmeleri, nazik bir yapıya sahip olmaları, sadık ve sahibini memnun edebilmek için oldukça hevesli olmaları golden köpekleri bakmak için yeterli sebeplerdir. Aile içinde bakılacak, güvenilir ve aktif köpeklerdir. Her zaman itaat etmeye hazır olmaları nedeniyle, itaat eğitimi verilirken keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Herkesle olduğu gibi diğer hayvanlarla bile iyi geçinirler. Ancak koruma görevini üslenemezler. Bekçilik yapmasını ise, oldukça iyi becerebilirler. Sahibine itaat etme açısından ödülleri olan bir ırktır. Sosyal bir köpek olduklarından, insanlardan uzak tutuldukları zaman yaramazlık yaparlar. İlgi görmeyi sever, oldukça hareketli bir yapıdadır. Yüzmeyi severler, iz sürerler, narkotik köpeği olarak kullanılırlar, avda vurulanı geri getirir, itaat yarışmalarında yarışırlar.<

Golden Retriever bakımında nelere dikkat edilmelidir

Köpeğinizin sağlıklı ve formda kalmasını isterseniz, yemeğini kendisinin ayarlamasını beklememeli bunu kendinizin ayarlaması gerekir. Sevgi dolu ve zeki olduklarından, kolay eğitim alabilirler. Söz dinleme becerisi herkes tarafından takdirle karşılaşan köpeklerin size itaat edeceğine emin olabilirsiniz. Ancak her gün egzersiz yapmaya ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Vücudu ve zihni için söz dinleme dersleri, kap gel oyunları, aktif oyunlar her gün yapılabilir. Sosyal bir yapısı olduğundan, insanlarla bir arada olmasını sağlamalısınız. Tüyleri her zaman parlaktır. Ancak her hafta bir kaç defa fırçalanması gerekir. En kolay eğitilebilir köpekler içinde yer aldıklarından, üzerinde durulduğu takdirde eğitiminde mucizeler yaratabilirsiniz./p>

Golden Retriever Bakımı

Golden köpekler tüylü bir yapıya sahiptir. Toplumda köpek tüyünün kist yaptığına dair bir inanış vardır. Ancak bunun yanlış olduğunu söylemeliyiz. Herhangi bir sebeple tüyünü yutsanız bile, aynı şekilde bağırsaklardan dışarıya atılacaktır. Tüylerin mide ve kan damarları tarafından emilmesi olanaksızdır. Solunumla alınırsa, hapşırma ve kaşınma gibi eylemlerle dışarıya atılır. Aslında kist yapan tüy değil, bir iç parazittir. Bu parazit sadece çiğ etle beslenen hayvanlarda olur. Bu hayvanların parazitleri toprağa bırakmasıyla, burada yetişen sebze ve meyvenin tüketilmesi nedeniyle insanlara bulaşabilir. Bu olasılık bir köpek tüyünden kist bulaşmasından daha fazladır. Yine de köpeğinize 3 ay arayla parazit tedavisi uygulayabilirsiniz. Ancak çiğ et yemediğinde, asla tüylerinde parazit yumurtası olmayacaktır. Gönül rahatlığıyla Golden Retriever köpeğinizle vakit geçirebilir, istediğiniz gibi oynayabilirsiniz.

Yavru bir golden sahibi olmaya karar vermek

Bu kararı vermek oldukça önemlidir. Onun bütün sorumluluğunu almaya hazır olmalısınız. Artık maddi ve manevi açıdan ödün vermeniz gerektiğini kavramanız gerekir. Vaktinizin çoğunu köpeğinizle geçiremeyeceksiniz, her şeye alışması için, en az bir yaşına kadar sabretmeniz gerekir. Daha fazla ilgi gösterebilirseniz bu süreyi kısaltabilirsiniz. Köpeğinizi eve getirmeden önce, kendisini güvende hissedebileceği bir köşesinin olmasına, mama ve su kaplarının hazırlanmasına, fırçası, tarağı ve ona uygun olacak mamasını hazırlamalısınız. Mama konusunda biraz daha hassas davranmanızı söylemeliyiz. En azından aşı dönemi bitene kadar profesyonel mamaları kullanın. Bu onun gelişimi ve tüylerinin sağlıklı olması için çok önemlidir. Aynı zamanda deri sorunları yaşamasına engel olacaktır. Köpeğinizi çok küçükken annesinden ayırdıysanız, ilk başta gençlik aşısını ihmal etmemeniz gerekir. Bunu yapmadığınız zaman köpeğiniz dış etkenlere karşı daha dayanıksız olabilir. Beslenmesinde sadece süt verirseniz ishal olması]]> Golden Retriever İsimleri https://www.goldenretriever.gen.tr/golden-retriever-isimleri.html Thu, 06 Dec 2018 02:00:30 +0000 Golden Retriever isimleri seçmek köpeğinize kişiliğine ve görünümüne uygun bir isim seçmek açısından zor olabilir. Golden Retriever'lar göz alıcı sarı kürkleriyle ünlüdür ve oldukça popüler bir köp Golden Retriever isimleri seçmek köpeğinize kişiliğine ve görünümüne uygun bir isim seçmek açısından zor olabilir. Golden Retriever'lar göz alıcı sarı kürkleriyle ünlüdür ve oldukça popüler bir köpek ırkıdır. Golden Retriever köpekler nazik yaratılışlı ve oldukça zekidirler, diğer köpeklerle ve insanlarla iyi anlaşırlar, sabırlıdırlar ve çocuklara iyi davranırlar. Düzenli olarak egzersize çıkartılması gereken bir ırktır. Korktuklarında havlarlar, saldırgan bir ırk değildir bu yüzden bekçi köpeği değil de daha çok rehber köpek olarak eğitilirler. Evde bir Golden Retriever'a sahip olmak hayatınıza neşe ve mutluluk katacaktır. Birlikte yaşayacağınız dostunuza uygun bir isim seçmelisiniz. Köpeğinizin fiziki görünümünü betimleyen ya da karakterini betimleyen isimler seçebilirsiniz. Popüler isimler arasından birini koyabileceğiniz gibi köpeğiniz için özgün bir isim de bulabilirsiniz. 


Kısa bir isim seçmeniz köpeğin ismini algılayabilmesi açısından önemlidir. İşinizi kolaylaştırmak için aşağıda sizlere dişi ve erkek Golden Retriever isimleri öneriyoruz:

Golden Retriever İsimleri
Dişi Golden Retriever isimleri:
 • Ada
 • Altın
 • Amber
 • Alice
 • Bal
 • Barbie
 • Bambam
 • Brooklyn
 • Candy
 • Cheese
 • Cindy
 • Daisy
 • Destina
 • Dee Dee (Didi)
 • Dakota
 • Echo
 • Elif
 • Elmyra
 • Gold
 • Gypsy
 • Gizmo
 • Gizem
 • Gigi
 • Güneş
 • Honey
 • İrma
 • Katya
 • Kızım
 • Kiraz
 • Kontes
 • Köpük
 • Limon
 • Leyla
 • Lolipop
 • Lila
 • Lilo
 • Lily
 • Oasis
 • Odia
 • Olive
 • Onyx
 • Omega
 • Papatya
 • Princess
 • Queen
 • Sasha
 • Sarı
 • Safran
 • Safir
 • Sophie
 • Suzie
 • Sisi
 • Shiva
 • Sunshine
 • Şeker
 • Tarçın
 • Tula
 • Tina
 • Venüs
 • Whiskey
 • Xena (Zeyna)
 • Yellow

Erkek Golden Retriever isimleri:
 • Atlas
 • Ares
 • Aslan
 • Alyosha
 • Amigo
 • Bruno
 • Cengo
 • Cango
 • Can
 • Caesar
 • Digger
 • Dodi
 • Dakota
 • Don Kişot
 • Echo
 • Gizmo
 • Jim
 • Jake
 • Lord
 • Lülü
 • Lanzo
 • Lion
 • Leo
 • Leonardo
 • Mars
 • Milo
 • Misha
 • Muffin
 • Mango
 • Nugget
 • Odie
 • Paşa
 • Pafi
 • Rudolf
 • Rambo
 • Rover
 • Reno
 • River
 • Safir
 • Sütlaç
 • Şanslı
 • Tekila
 • Tarzan
 • Tofee
 • Tarçın
 • Tango
 • Tintin
 • Vegas
 • Vesper
 • Victor
 • Vance
 • Valentino
 • Yoda
 • Yuri
 • Yukon
 • Yeti
 • Yogi
 • Zorro

]]>
Golden Retriever Fiyatları https://www.goldenretriever.gen.tr/golden-retriever-fiyatlari.html Thu, 06 Dec 2018 21:33:22 +0000 Golden Retriever yavru fiyatları : 50,00 - 500,00 TL arası değişmektedir. Çiftlik üretim golden retriever köpekler 350,00 TL'dir. Çoğu zaman ücretsiz sahiplendirme yöntemi ile de golden retriever sahibi olabilirsiniz. Petsh

Çoğu zaman ücretsiz sahiplendirme yöntemi ile de golden retriever sahibi olabilirsiniz. Petshoplardan satın almak istemiyorsanız ilan siteleri aracılığı ücretsiz sahiplenebilirsiniz.
Golden Retriever Fiyatları
Sitemizin bu bölümünde, satmak istediğiniz golden retriever fiyatını yazarak satabilirsiniz veya ücretsiz sahiplendirme yapabilirsiniz.

Golden retriever satın alırken 3 aylık veya daha küçük olmasına dikkat edin.

]]>
Satılık Golden Retriever https://www.goldenretriever.gen.tr/satilik-golden-retriever.html Fri, 07 Dec 2018 15:48:48 +0000 sitemizin bu bölümünde satmak istediğiniz Golden Retriever ilanlarını yayınlayabilirsiniz. &nbsp;satmak istediğiniz goldenin yaşı, türü, sağlık durumu, kargo ücreti ve satmak istediğiniz fiyat ve resimlerini link halinde bildirmeniz g Golden Retriever Resimleri https://www.goldenretriever.gen.tr/golden-retriever-resimleri.html Fri, 07 Dec 2018 16:08:59 +0000

]]>
Golden Retriever Özel https://www.goldenretriever.gen.tr/golden-retriever-ozel.html Sat, 08 Dec 2018 10:44:37 +0000 Golden Retriever'lar herşeye büyük bir tutkuyla yaklaşırlar ve tam anlamıyla "çok" köpektirler: "çok tüy, çok enerji, çok yemek ve çok sevgi...". Bu nedenle formda ve sağlıklı kalmasını istiyorsanız, Gold

Golden Retriever'lar herşeye büyük bir tutkuyla yaklaşırlar ve tam anlamıyla "çok" köpektirler: "çok tüy, çok enerji, çok yemek ve çok sevgi...". Bu nedenle formda ve sağlıklı kalmasını istiyorsanız, Golden Retriever'ınızın yemeğini kendisinin ayarlamasını beklememeli, siz yemek miktarını kontrol etmelisiniz.

Golden Retriever'lar sevgi dolu, uslu ve zeki köpeklerdir. Kolaylıkla eğitilirler ve çocuklarla iken güvenilir ve naziktirler. Sadık, kendine güvenen, tatlı ve sahibini memnun etmeye hevesli bir ırktır. Aktif, güvenilir ve mükemmel bir aile köpeğidir. Golden Retriever itaat etmeye hazır yapısı nedeniyle itaat eğitimi onlarla çok keyifli geçer. Diğer hayvanlar dahil herkesle dost canlısı olduğundan ondan koruma görevi beklenmemelidir. Saldırganlık göstermemelerine rağmen Golden Retriever'lar gelen yabancıya havlayarak haber vererek iyi bekçilik edebilirler. İtaat yarışmalarında büyük başarı kazanmıştır.

İnsandan izole edildiğinde ya da uzun süre sevdiklerinden uzak tutulduğunda yaramazlık yapmaya başlar. çok hareketli ve ilgi isteyen köpeklerdir.

Ek 1

Bu cinsin söz dinleme becerisi efsanevileşmiştir ve her zaman sizin güvenilir, çalışkan, mutlu dostlarınız olarak kalacaklardır. Sakinlikleri ve her işi yapmaya yönelik heyecanları Golden Retriver'ları genelde asistan köpekler arasında tercih edilir yapmaktadır.

Golden Retriever Özel

Sevgi dolu ve sabırlıdırlar, bazen küçük bebekler için ekstra gözetim gerekli olabilir. Oyun oynamaya düşkündürler ve diğer ev hayvanlarına karşı toleranslıdırlar. Sosyal insanlar için iyi bir seçim olabilse de allerjik, titiz kişilerle ve küçük apartman dairelerinde yaşamaya uygun değildirler.

Ek 2

Herkesin dostu olan Golden Retriever'lar adanmış ve uyumlu bir aile dostu olarak bilinirler. Aynı zamanda sportif bir köpek olan bu cins, geniş alanlarda koşacağı bir güne her zaman ihtiyaç duyacaktır. Aktif karakterini ve güçlü fiziğini gözardı etmek problem yaratabilir ve hergün fiziksel ve zihinsel eksersize ihtiyaç duyar. Fazlasıyla heyecanlı ve hareketli olan Golden Retriever'ların merakları eğitimlerini biraz zorlaştırabilse de sahibini memnun etmeye ve öğrenmeye fazlasıyla yatkındırlar. özellikle kap-gel türü oyunlardan zevk alırlar ve ağızlarında birşey taşımaktan çok hoşlanırlar.

Golden Retriever'lar hergün eksersiz yapmaya ve insanlarla birlikte olmaya ihtiyaç duyarlar. Golden'ın zihni ve vücudu için zorlu uyum (söz dinleme) dersleri, aktif oyunlar ve kap-gel seansları her gün yapabileceğiniz iyi birer eksersiz çeşidi olabilir. Her ne kadar dışarda yaşabilecekse de çok sosyal bir köpek olması nedeniyle ailesinin yanında yaşamaktan daha memnun olacaktır. Tüyleri parlaklığını yitirmez ancak haftada birkaç defa fırçalanması gerekir.

Ek 3

Köpek cinsleri arasında en ciddi uğraşların ardından üretilmiş bir cins olan Golden Retriever, aynı zamanda hakkında en fazla dökümantasyona sahip olan köpek cinsidir.

Bu cinsin üretiminden sorumlu kişi İngiltere'nin İskoçya sınırındaki Tweed Nehri'nin kuzeyinde yaşayan Lord Tweedmouth olarak bilinmektedir. 1800'lerin ortalarında yoğunlaşan köpek yetiştiriciliği merakı sırasında, sıkı bitki örtüsünün arasında yaşabilecek, soğuk suya karşı dayanıklı, güçlü yüzücü olan uyumlu köpekler yetiştirmek revaçtaydı. Lord Tweedmouth da sarı dalgalı tüylü bir retriever (Küçük Newfoundland ve balıkçılar tarafından yetiştirilen öncü Labradorların soyundan) olan Nous ile bir Tweed Water Spaniel (Kızıl renkli sıkı kıvırcık tüylü popüler bir retriever.) olan Belle'yi çiftleştirerek dört tane yavru elde etti. Yavrular yüksek alanlarda yaşamaya uygun kuş köpekleri olmaya çok elverişliydiler.

Bu yavruların başka siyah retriever, Tweed Spaniel, setter ve Bloodhound'larla çapraz çiftleştirilmelerinin ardından Golden Retriever cinsi üretildi. Golden R]]> Golden Retriever Kökeni https://www.goldenretriever.gen.tr/golden-retriever-kokeni.html Sat, 08 Dec 2018 17:59:25 +0000 Bu cins muhtemelen 19. yüzyılın ortalarında İngiltere'yi ziyaret eden bir Rus sirkine mensup türü bilinmeyen altın tüylü köpeklerin bloodhound ile çifleştirilmesiyle geliştirilmiştir. Bu cins muhtemelen 19. yüzyılın ortalarında İngiltere'yi ziyaret eden bir Rus sirkine mensup türü bilinmeyen altın tüylü köpeklerin bloodhound ile çifleştirilmesiyle geliştirilmiştir.
Golden Retriever Kökeni]]>
Golden Retriever Neler Yapar https://www.goldenretriever.gen.tr/golden-retriever-neler-yapar.html Sun, 09 Dec 2018 00:56:23 +0000 Sağlam ve güçlü, koku alma duyusu gelişmiştir. Bataklıkta avlanabilir. Avı bulur ve getirir. Toprakta ve suda gayet iyi çalışır. İyi huylu olduğu iç Sağlam ve güçlü, koku alma duyusu gelişmiştir. Bataklıkta avlanabilir. Avı bulur ve getirir. Toprakta ve suda gayet iyi çalışır. İyi huylu olduğu için insana eşlik eden köpek olarak da değerlidir ve aile hayatına uyum sağlar.
Golden Retriever Neler Yapar]]>
Golden Retriever Özellikleri https://www.goldenretriever.gen.tr/golden-retriever-ozellikleri.html Sun, 09 Dec 2018 14:50:54 +0000 Golden Retriever özellikleri, Golden Retriever sevimli, uysal yapıda bir köpek ırkıdır. Çocuklarla oldukça iyi anlaşan, nazik ve sabırlıdır. Koku alma duyuları gelişmiş olduğundan, avda kullanılabilirler. İyi hu Golden Retriever özellikleri, Golden Retriever sevimli, uysal yapıda bir köpek ırkıdır. Çocuklarla oldukça iyi anlaşan, nazik ve sabırlıdır. Koku alma duyuları gelişmiş olduğundan, avda kullanılabilirler. İyi huylu oluklarından aile hayatına uyum sağlayabilirler, insanlara eşlik edebilirler. Hoşgörülü olduklarından, baş edilmesi kolaydır.

Beslenmesinin düzenli olması, egzersizlerinin yaptırılması ve veteriner kontrolleri dışında ihtiyaçları olmaz. Beslenmede kontrolsüz olduklarından, aşırı kilo almaya müsaitlerdir. Diğer köpeklerle bile güzel anlaşırlar. Sabırlı ve iyi huylu olduklarından, bebek bakıcılığı yapabilirler, görme engelli kişilere eşlik edebilirler. Oldukça zekidirler. Uzun uğraşlardan sonra üretilen bir köpek olmasına rağmen, hakkında çok fazla bilgi bulunur. 1800'lü yıllarda İngiltere'de yaşayan Lord Tweedmount tarafından, dalgalı sarı tüyleri olan Retriever Nous ile kızıl renkte sıkı kıvırcık tüylere sahip olan Tweed Water Spaniel Belle'yi çiftleştirmiş, bundan dört tane yavru elde etmiştir. Bunlar yüksek bölgelerde yaşamaya daha elverişli yapıdaydı. Bu köpeklerin başka köpeklerle çapraz olarak çiftleştirilmesinden, Golden Retriever üretilmiştir. Av köpeği olarak üretilmiş olsalar da, günümüzde evde bakılan köpeklerin başında gelmektedir. Dişi olan köpekler, erkeklere göre daha az kiloya sahiptir. Bakımları düzgün olduğunda ortalama olarak 10-12 yıl ömürleri vardır. 
Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever özellikleri nedir

 • Sevgi dolu ve zeki olduklarından, eğitimleri kolay olan bir ırktır. Sahibini memnun etmeyi seven, kendine güvenen, sadık olan köpekler aile köpeği olmaya uygundur.
 •  Herkese ve diğer hayvanlara karşı dost canlısı olduklarından, koruma görevine uygun değildirler. Yabancılara karşı hassas oldukları için, bekçilik onlara uygundur. Sahiplerine itaat etmeyi severler. İnsanlardan uzak tutulurlarsa, sevgiden uzak olurlarsa, buna tepki gösterebilir ve yaramazlık yapabilirler. 
 • Sahiplerinin sözünü dinleyen köpeklerden olup, her zaman güvenilecek, çalışkan olurlar. Her türlü işi yapmaya hevesli olmaları ve sakinlikleri sebebiyle, asistanlık yapabilirler.
 •  Evde olan diğer hayvanlara karşı toleransını kaybetmez, etrafına sabırlı ve sevgi dolu yaklaşır. Çocuklarla sıkılmadan, saatler boyu oynayabilirler. Alerjisi olanlara, titiz yapıdaki kişilere uygun köpekler değildir. Küçük apartman katlarında bakılmaya uygun değildir.
 • Herkesle dost olan köpekler, ailenin de iyi bir dostu olurlar. Sportif yapılarıyla, gün içinde koşmaya ihtiyaçları vardır. Her zaman aktif olmak isterler. Bu sebeple günlük egzersizlerinin ihmal edilmemesi gerekir. Meraklı oldukları için, eğitim alırken zorlanabilir. Öğrenmeye meraklı olan Golden Retriever, sahibini memnun etmek için çabalar. Ağızlarında sürekli olarak bir şey taşımayı, atılanı getirmeyi severler.  
 • İnsanlarla bir arada olmaya ihtiyaçları vardır. Egzersizleri ihmal edilmemelidir. Özellikle vücudu ve zihninin uyum dersleri yani söz dinlemesi, al getir dersleri iyi bir çalışma olacaktır. Tüylerinin parlaklığı için, haftada 1-2 defa fırçalanması uygundur. Sokaklardan ziyade evde aile yanında yaşaması uygundur.
]]>
Golden Retriever https://www.goldenretriever.gen.tr/golden-retriever.html Mon, 10 Dec 2018 03:39:02 +0000 Golden Retriever, fazlasıyla bilinen bir köpek cinsidir. Aslında avda vurulan kuşları bulup getirmek amacıyla kullanılırlardı. Ayrıca en sık rastlanan evcil köpeklerindendir. Hoşgörülü ve baş etmesi kolaydır. Sahiplerind Golden Retriever, fazlasıyla bilinen bir köpek cinsidir. Aslında avda vurulan kuşları bulup getirmek amacıyla kullanılırlardı. Ayrıca en sık rastlanan evcil köpeklerindendir. Hoşgörülü ve baş etmesi kolaydır. Sahiplerinden de çok fazla beklentileri olmaz. Düzenli bir şekilde yemek verildiği, egzersiz yaptırıldığı ve veteriner kontrolüne götürüldüğü sürece başka bir ihtiyacı olmayacaktır. Golden Retriever'lar genellikle insanlarla ve diğer köpeklerle iyi anlaşırlar. Tipik olarak korktuklarında havlarlar ama arkadaş canlısı olmaları iyi birer bekçi köpeği olmalarını engeller. Golden Retriever'lar özellikle insanlarla iyi anlaştıkları ve sosyal oldukları için tercih edilirler. Bu sebepten dolayı sıklıkla rehber köpek olarak eğitilirler. Sabırlıdırlar ve çocuklarla iyi anlaşan bir köpek ırkıdır. Bebek bakıcılığı dahi yapabilirler. Görme engellilere de yardımcı köpek olarak verilen bir ırktır. Ayrıca en zeki köpekler sıralamasında Alman çoban köpeğinin 1. seçildiği testlerde 4. sırayı almıştır. Hareketli, uysal, iyi huylu, duygulu ve sevimli bir köpektir cinsidir. Çocuklara, hatta bebeklere karşı çok sabırlı ve naziktir. Sağlam ve güçlü, koku alma duyusu gelişmiştir. Bataklıkta avlanabilir. Avı bulur ve getirir. Toprakta ve suda gayet iyi çalışır. İyi huylu olduğu için insana eşlik eden köpek olarak da değerlidir ve aile hayatına uyumludur. 

Bu cins muhtemelen 19. yüzyılın ortalarında İngiltere'yi ziyaret eden bir Rus sirkine mensup türü bilinmeyen altın tüylü köpeklerin Bloodhound ile çifleştirilmesiyle geliştirilmiştir. 

Golden Retriever'lar herşeye büyük bir tutkuyla yaklaşırlar ve tam anlamıyla "çok" köpektirler: "çok tüy, çok enerji, çok yemek ve çok sevgi...". Bu nedenle formda ve sağlıklı kalmasını istiyorsanız, Golden Retriever'ınızın yemeğini kendisinin ayarlamasını beklememeli, siz yemek miktarını kontrol etmelisiniz. Golden Retriever'lar sevgi dolu, uslu ve zeki köpeklerdir. Kolaylıkla eğitilirler ve çocuklarla iken güvenilir ve naziktirler. Sadık, kendine güvenen, tatlı ve sahibini memnun etmeye hevesli bir ırktır. Aktif, güvenilir ve mükemmel bir aile köpeğidir. Golden Retriever itaat etmeye hazır yapısı nedeniyle itaat eğitimi onlarla çok keyifli geçer. Diğer hayvanlar dahil herkesle dost canlısı olduğundan ondan koruma görevi beklenmemelidir. Saldırganlık göstermemelerine rağmen Golden Retriever'lar gelen yabancıya havlayarak haber vererek iyi bekçilik edebilirler. İtaat yarışmalarında büyük başarı kazanmıştır.Golden Retriever

İnsanlardan izole edildiğinde ya da uzun süre sevdiklerinden ayrı kaldığında yaramazlık yapmaya başlar. Hareketli ve ilgi isteyen köpeklerdir. Bu cinsin söz dinleme becerisi efsanevidir ve her zaman sizin güvenilir, çalışkan, mutlu dostlarınız olarak kalacaklardır. Sakinlikleri ve her işi yapmaya yönelik heyecanları Golden Retriver'ların genelde asistan köpekler olarak tercih edilmelerine sebep olmaktadır. Sevgi dolu ve sabırlıdırlar, bazen küçük bebekler için ekstra gözetim gerekebilir. Oyun oynamaya düşkündürler ve diğer ev hayvanlarına karşı toleranslıdırlar. Sosyal insanlar için iyi bir seçim olabilse de allerjik, titiz kişilerle ve küçük apartman dairelerinde yaşamaya uygun değildirler. Herkesin dostu olan Golden Retriever'lar adanmış ve uyumlu bir aile dostu olarak bilinirler. Aynı zamanda sportif bir köpek olan bu cins, geniş alanlarda koşacağı bir güne her zaman ihtiyaç duyar. Aktif karakterini ve güçlü fiziğini göz ardı etmek problem yaratabilir ve her gün fiziksel ve zihinsel eksersize ihtiyaç duyar. Fazlasıyla heyecanlı ve hareketli olan Golden Retriever'ların merakları eğitimlerini biraz zorlaştırabilse de sahibini memnun etmeye ve öğrenmeye yatkındırlar. Özellikle kap gel türü oyunlardan zevk alırlar ve ağızlarında bir şey taşımaktan hoşlanırlar. 

Golden Retriever'lar her gün egsersiz yapmaya ve insanlarla birlikte olmaya ih]]>